Žemľovka

Ak to urobíte ako ja, že poprosíte maminu alebo muža, nech Vám večer načistí jablká, tak by tento recept mohol patriť aj do kategórie „nemám čas“, lebo je to šip-šup pripravené… ale teda, ak ste nato samé, tak to trvá dlhšie.

na veľkosť plechu 32×24 potrebujete:

  • 1 „celozrnný“ toustový chlieb (mali sme 500g balík z Lidl) – môžete použiť veku, alebo obyč. toustovy chlieb
  • cca 600g očistených a nastrúhaných jabĺk (to je pre predstavu cca 4-5 väčších jabĺk, no my sme mali „bioeko“ domáce malé nestriekané od starkého a tých bolo aspoň 12), ale úprimne -dáte ich viac, bude to ešte lepšie, dáte ich menej, nevadí, lebo nad to dávame ešte vrstvu „tvarohu“
  • rastlinné mlieko na namáčanie – cca 1/2 litra
  • 2hrste nesírených hrozienok
  • tofutvaroh: 2x biele tofu, 1 vanilkový cukor, 1ČL citrónovej šťavy. 1 ČL škrobu, hrozienka
  • čakankový sirup na osladenie – môžete použiť akýkoľvek (datľový, agáve, ryžový) alebo cukor
  • maslo alebo olej na vymazanie plechu

Zapnite si rúru na 180°C, aby sa Vám zohriala kým budeme pripravovať žemľovku – ja som mala na tento plech 4 vrstvy: tousty/jablká/tofutvaroh/tousty.

1. vrstva: Plech alebo zapekaciu misku vymažete maslom (alebo vytriete olejom, alebo použijete papier na pečenie). Do hlbšej misky (tip: dostatočne veľkej a hranatej :D) nalejte rastlinné mlieko (ak máte sladené, nemusíte nič pridávať, ak ste si ho vyrábali sami, alebo ste použili nesladené, môžete primiešať za lyžicu čakankového sirupu). Jednotlivé tousty namočíme do mlieka a vyložíme nimi plech.

2. vrstva: Nastrúhané jablká poukladáme na tousty a polejeme sirupom.

3. vrstva: Zmixujeme ingrediencie na tofutvaroh – tofu, vanilkový cukor, citrónovú šťavu, lyžicu sirupu a škrob (stačí Vám na to tyčový mixér, ak nemáte, nastrúhajte alebo namrvte tofu a zmiešajte s ostatnými surovinami), následne primiešajte hrozienka – ochutnajte, či netreba dosladiť. A natrite to na druhu vrstvu.

4. vrstva: zvyšok toustového chleba ponamáčame do rastlinného mlieka a uložíme na tvaroh. Ak chcete, môžete vrch potrieť maslom.

Šupnete do rúry cca na polhodinku, môžete aj na dlhšie, ale výhoda je, že ak nemáte čas alebo potrebujete odísť môžete aj na menej, keďže všetko, čo je v žemlovke je už uvarené, takže ide iba o to, aby sa prehriali jabĺčka a schrumkavela horná vrstva. Na záver môžete posypať práškovým cukrom, alebo poliať datľovým sirupom.

BTW – moje dieťa ju nechcelo ani len ochutnať, muž zjedol pol plechu… tak rátajte so všetkým.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *